Toggle navigation
SwimmingTimes
Swimmers
Meets
Events
Teams
Men's 1650 Freestyle
YMCA Masters Nationals
Swimmer
Team
Heat
Lane
Place
Time
Adam Dawkins
Arthur Jordan
12
4
1
16:31.72
Richard Kramer
Schroeder
12
5
1
16:39.76
Andy Farrell
Orlando Aquatic
12
3
1
17:18.81
James Barber
Arthur Jordan
11
4
1
17:19.08
Rich Landry
Andover
12
2
2
17:32.09
Jeffrey Jotz
South Hills
12
6
2
17:32.94
Carl Goldman
South Hills
12
7
3
17:56.49
Tim Erickson
South Broward
11
8
1
18:10.79
Jeff Strnad
Palisades-Malibu
11
3
2
18:30.81
Bill Powers
South Hills
11
6
4
18:33.69
Russell Frazier
Suncoast
9
4
3
18:44.37
Rich Alexander
South Hills
10
6
4
18:47.98
Todd Dawkins
Arthur Jordan
10
5
2
18:48.70
John McCall
Orlando Aquatic
9
6
1
18:48.73
Fred Munson
South Hills
11
5
2
18:50.35
David Welch
Andover
9
5
5
19:00.21
Karl Kolb
South Broward
12
8
3
19:01.84
Frank Thompson
Plymouth
10
2
2
19:10.50
Philip Hoge
Anne Arundel Co
9
1
6
19:11.72
Bill Geary
Andover
11
7
4
19:13.92
Chris Oskin
South Hills
11
2
3
19:13.96
Fred Myers
Andover
9
2
3
19:14.71
Bill Korey
South Broward
10
3
5
19:27.44
Dale Korner
Cleveland Westside
11
1
7
19:29.17
Gaard Arneson
Plymouth
9
3
4
19:30.42
Mark Spratt
Arthur Jordan
10
8
8
19:32.11
James Harrington
Pittsfield
10
7
4
19:46.39
Larry Lanza
Schroeder
10
4
5
19:59.07
Michael Phillips
Franklin
9
7
9
20:09.46
Brian Cummings
Arthur Jordan
8
4
5
20:12.16
John Baliko
Fanwood Scotch Plains
9
8
6
20:15.54
Jeffrey Berridge
Arthur Jordan
7
8
6
20:19.36
Kevin Sherman
Arthur Jordan
7
7
6
20:20.94
Michael Collins
Anne Arundel Co
8
5
7
20:40.70
Steve Meltz
Andover
10
1
10
20:56.85
Frank McQuiggan
Bayside
6
3
5
20:57.70
Paul Cain
Anne Arundel Co
8
3
7
20:58.45
Chuck Olson
Plymouth
8
7
6
20:58.86
Michael Daley
Schroeder
8
1
7
20:59.25
Harry Varnas
Palisades-Malibu
6
6
11
21:11.43
Lee Hunter
Schroeder
7
3
8
21:19.43
Steven Siegel
Palisades-Malibu
5
2
8
21:30.48
Steve Kolis
Pittsfield
6
5
12
21:40.01
Mark Kucherer
Clearfield
6
4
9
21:49.50
John Murphy
Schroeder
7
4
10
21:55.07
Richard Roberts
Arthur Jordan
8
2
13
22:09.90
William Olds
Arthur Jordan
7
1
9
22:12.14
Mel Goldstein
Arthur Jordan
3
5
1
22:13.51
Rob Swan
Andover
5
5
11
22:17.16
Chris Burt
South Broward
8
6
14
22:21.55
Steven Muchow
Anne Arundel Co
7
5
7
22:27.70
Peter Coty
Pittsfield
6
1
15
22:28.59
Marty Mennen
Arthur Jordan
3
4
1
22:32.05
Alan Gruber
Anne Arundel Co
6
8
16
22:46.95
Barry Shields
South Hills
8
8
10
22:53.50
Dave Martin
Arthur Jordan
7
2
11
23:05.21
Michael Schneiderlochner
South Hills
5
8
12
23:30.79
Marc Diebold
Arthur Jordan
5
3
17
23:37.40
Mike Harrill
Arthur Jordan
5
4
12
23:56.07
Omer Akin
South Hills
6
7
1
24:07.32
Joseph Jackins
Anne Arundel Co
6
2
13
24:30.56
Cliff Jennings
Andover
5
6
18
24:40.61
Jimmy Goldman
South Hills
3
2
2
24:48.10
Stephen Schachner
South Hills
4
5
2
25:25.62
James Browne
South Broward
3
8
2
25:38.47
Toby Shannon
Anne Arundel Co
4
3
14
25:47.30
Mike Bernstein
Arthur Jordan
5
7
19
25:49.15
James Forsythe
Anne Arundel Co
3
7
3
25:54.60
Paul Kiell
South Hills
3
6
1
26:08.85
Barney Hungerford
Upper Main Line
2
4
3
26:37.56
Don Korten
Battle Creek
2
3
1
26:42.96
Philip Kerr
Anne Arundel Co
3
3
4
26:48.53
J. Mahoney
Andover
4
4
3
27:03.59
Leonard Silverstein
South Broward
3
1
5
27:35.82
Peter Yaw
Arthur Jordan
2
1
4
27:50.57
Frank Ganocy
Anne Arundel Co
2
7
6
28:05.18
Thomas Powers
Anne Arundel Co
2
8
2
28:24.98
Art Libby
Anne Arundel Co
2
5
5
28:40.47
Ron Beams
Arthur Jordan
2
2
6
28:41.38
Philip Lustig Iii
South Broward
4
2
4
30:11.94
Bill Rodgers
Anne Arundel Co
2
6
7
30:12.59
Richard Colby
Andover
4
1
13
30:18.33
Joaquin Silverio
South Broward
1
6
2
30:25.40
George Busse
South Broward
1
4
3
31:20.38
Al Brasseur
Michiana
4
7
5
31:32.40
Alex Ramirez-Miller
Suncoast
1
5
3
32:50.61
Alfredo Utrilla
South Broward
1
7
1
34:14.94
Harrison Homans
South Broward
1
3
4
36:12.18
Cliff Kelbaugh
Anne Arundel Co
1
2
7
41:08.12
Leonard Hintz
Palisades-Malibu
4
6
NS
Rick Walker
Sarasota
12
1
DQ
Donald Kroeger
Monroe
7
6
DQ
Tom Dooley
Arthur Jordan
5
1
DQ