Men's 100 Backstroke

Connecticut LSC Championships

      Next 100 Results
Swimmer Team Heat Lane Place Time
Gregory Neville Manchester Swim Club 2 5   55.42
Kevin Norman Omni Swim Club 2 6   55.65
David Guernsey III Cougar Aquatics Team 2 3   56.18
David Guernsey Cougar Aquatics Team 2 3   56.18
Nathan Bowie University Aquatic Club 2 5   56.45
David Lebovitz Wilton Y Wahoos 2 6   56.77
Daniel Vitagliano Hamden-North Haven 2 4   57.69
Scott Jordan Cougar Aquatics Team 2 7   57.97
Frisk Driscoll Westport Water Rats 2 4   58.75
Stephen Fixary Darien Piranhas 2 2   58.86
Matt Carlucci Ridgefield Aquatic Club 2 9   58.90
Schuyler Beeman Valley Shore Marlins 2 8   59.19
Peter Cegelka Hamden-North Haven 2 1   59.73
Michael Baity Darien Piranhas 2 2   59.82
Neal Glaviano Meriden Silver Fins 2 3   59.95
Sean Weicht Hamden-North Haven 2 7   59.97
Adam Taft Wilton Y Wahoos 2 5   1:00.11
Jeffrey Colburn Cougar Aquatics Team 2 8   1:00.12
Justin Rich Branford Stingrays 1 6   1:00.38
Craig Chuba Meriden Silver Fins 1 5   1:00.85
Preston Roth Cougar Aquatics Team 2 9   1:00.87
Christopher Haines University Aquatic Club 2 1   1:00.93
Kevin Cwirka Meriden Silver Fins 1 4   1:01.00
Michael Waskom Wilton Y Wahoos 1 5   1:01.37
Robert McKnight Ridgefield Aquatic Club 1 4   1:01.44
Robert McKnight Ridgefield Aquatic Club 1 4   1:01.44
Matthew Manoni Wilton Y Wahoos 1 7   1:01.64
Matthew Rienzo Hamden-North Haven 1 8   1:01.99
Christopher Scofield Norwalk Zeus Aquatic Club 1 7   1:02.14
Christopher Scofield Norwalk ZEUS Aquatic Club 1 7   1:02.14
Timothy Rausch Cougar Aquatics Team 1 6   1:02.34
Eben Kimball Northwest Ymca Lasers Usas 1 2   1:02.39
Eben Kimball Northwest YMCA Lasers USAS 1 2   1:02.39
James Collins Laurel East Hartford Ymca 1 3   1:02.42
James Collins Laurel East Hartford YMCA 1 3   1:02.42
Ryan Johnson Branford Stingrays 1 9   1:02.43
Glenn Kalata Wilton Y Wahoos 2 6   1:02.70
Ben Prue Wilton Y Wahoos 1 3   1:03.72
Daniel Moore Glastonbury Swimming 1 1   1:04.43
John Dillon Valley Shore Marlins 2 4   1:05.29
Theodore Raczka N. Middlesex Ymca Barracudas 2 7   1:05.59
Kevin McDonald Hamden-North Haven 2 3   1:06.05
Daniel Madwed Sharks Swim Team 2 1   1:06.58
Ryan Mackstutis Northwest YMCA Lasers USAS 2 8   1:06.74
Ryan Mackstutis Northwest Ymca Lasers Usas 2 8   1:06.74
Spiros Moisiades Greenwich YWCA Dolphins 2 2   1:06.93
Spiros Moisiades Greenwich Ywca Dolphins 2 2   1:06.93
Eamon Drumm New England Saints 2 9   1:06.93
Eric Ress Laurel East Hartford YMCA 4 5   1:07.05
Eric Ress Laurel East Hartford Ymca 4 5   1:07.05
James Francis Laurel East Hartford Ymca 1 5   1:07.06
James Francis Laurel East Hartford YMCA 1 5   1:07.06
Gregory Pelton Wilton Y Wahoos 4 7   1:07.34
Brendan Deveney Wilton Y Wahoos 4 6   1:08.97
Sergey Babakhin Darien Piranhas 1 6   1:09.11
Sergey Babakhine Darien Piranhas 1 6   1:09.11
Paul Stubbs Westport Water Rats 1 1   1:09.22
Stuart Ainsworth Wilton Y Wahoos 1 4   1:09.24
Christopher Deconinck Windsor Water Rat Express 1 7   1:09.54
Christopher DeConinck Windsor Water Rat Express 1 7   1:09.54
Calder Sokolow Darien Piranhas 1 9   1:10.03
Andrew Cosentino Greenwich YWCA Dolphins 1 3   1:10.22
Andrew Cosentino Greenwich Ywca Dolphins 1 3   1:10.22
Dana Drost Northwest YMCA Lasers USAS 1 2   1:10.59
Dana Drost Northwest Ymca Lasers Usas 1 2   1:10.59
Jovan Alexandre Meriden Silver Fins 1 8   1:10.94
Daniel Aupi Valley Shore Marlins 4 4   1:11.35
Colin Daly N. Middlesex Ymca Barracudas 4 2   1:12.57
Matthew Watson Westport Water Rats 4 3   1:13.20
James Case Sharks Swim Team 4 8   1:13.56
Daniel Palmiotto Mako - Regional Y Of Western C 3 5   1:13.65
Daniel Palmiotto Mako - Regional Y of Western C 3 5   1:13.65
Scott Mackstutis Northwest Ymca Lasers Usas 4 9   1:14.22
Scott Mackstutis Northwest YMCA Lasers USAS 4 9   1:14.22
James Keady Darien Piranhas 3 4   1:15.42
Derek Byler New England Saints 4 1   1:16.04
Eric Sokolosky Branford Stingrays 2 5   1:17.41
William Strittmatter Westport Water Rats 2 6   1:17.54
Cris Gomez University Aquatic Club 3 7   1:17.89
Ross Schofield Darien Piranhas 3 3   1:17.98
Daniel Fallahi Cheshire Y Water Devils 3 6   1:18.26
Greg Kovach Naugatuck Thunderfish 3 8   1:18.98
Adam Lebovitz Wilton Y Wahoos 2 4   1:20.41
Joshua Smith Wilton Y Wahoos 2 8   1:20.63
Tyler Loechner Westport Water Rats 2 7   1:22.16
Daniel Weathers Laurel East Hartford Ymca 2 9   1:22.34
Daniel Weathers Laurel East Hartford YMCA 2 9   1:22.34
Trevor Reitz Wilton Y Wahoos 3 9   1:22.42
Justyn Alexandre Meriden Silver Fins 2 3   1:23.18
Michael Capossela Sharks Swim Team 3 1   1:23.61
Michael Brophy Shelton Recreation Swim Team 1 4   1:24.62
Edward Winslow Wilton Y Wahoos 1 5   1:25.41
Joshua Romanowski Laurel East Hartford Ymca 2 2   1:25.70
Joshua Romanowski Laurel East Hartford YMCA 2 2   1:25.70
Jonathan Moughty Branford Stingrays 3 2   1:26.84
Andrew Greeno Windsor Water Rat Express 1 6   1:27.14
Nathan Bowie University Aquatic Club 1 5   55.93p
Kevin Norman Omni Swim Club 1 6   56.09p
Gregory Neville Manchester Swim Club 5 5   56.25p
David Karabin New Canaan Y Aquatic Club 2 6   56.87p
    Next 100 Results